Sac Köşk


Sac köşk içerisine konulacak trafo, jeneratör, panolar ve benzeri parçalar isteğe göre boş karkas olarak veya montajı yapılmış şekilde komple sevk edilir. Yüzey kaplama sıcak daldırma, elektro galvaniz, elektro statik toz boya veya endüstriyel yaş boya olarak yapılabilmektedir. Beton köşkler ile kıyaslandığında daha hafif bir ürün olduğu için nakliye ve montajda kolaylıklar sağlar.SCK içerisinde kullanılacak Anahtarlama elemanına uygun olarak tasarlandığı için istenilen boyutlarda imal edilebilir. Ayrıca kızak, römork ve treyler kullanılarak mobil sac köşk imal edilmektedir.SCK trafo merkezleri 3 bölümden meydana gelir

  1. O.G. Anahtarlama Bölümü
  2. TR. Bölümü
  3. A.G. bölümü

Tüm sac köşkler galvanizli sac kullanılarak imal edilirler. Müşteri isteği doğrultusunda sandöviç paneller kullanılarak izolasyon yapılabilir. SCK lar Özellikle RMU lu trafo merkezlerinde Boyut ve ağırlık olarak büyük avantaj sağladığından tercih sebebi olurlar. Modüler yapıları ile prefabrike özelliği sayesinde büyük merkezler tesis edilebilir.

Sac Köşk Özellikleri

  • Beton köşkler ile kıyaslandığında daha hafif bir ürün olduğu için nakliye ve montajda kolaylıklar sağlar.
  • SCK içerisinde kullanılacak Anahtarlama elemanına uygun olarak tasarlandığı için istenilen boyutlarda imal edilebilir.
  • Ayrıca kızak, römork ve treyler kullanılarak mobil sac kösk imal edilmektedir.

SCK trafo merkezleri 3 bölümden meydana gelir.;

  1. O.G. anahtarlama bölümü
  2. TR. bölümü
  3. A.G. bölümü

Tüm sac köskler galvanizli sac kullanılarak imal edilirler.

Müşteri isteği doğrultusunda sandöviç paneller kullanılarak izolasyon yapılabilir.

SCK lar Özellikle RMU lu trafo merkezlerinde Boyut ve ağırlık olaraksağladığından tercih sebebi olurlar.

Modüler yapıları ile prefabrike özelliği sayesinde büyük merkezler tesis edilebilir.

Ancak kösk boyutu arttıkça beton kösklere nazaran sistem maliyetleri artar.

Sac Köşk Nedir?

Sac köşk nedir konusunda sac köşkler, trafo merkezi olarak kullanılabilir ve genel olarak 2 milimetrelik prevalganiz saclardan imal edilir. Bunun dışında daha üst düzeyde bulunan ve korozyon gibi durumlara dayanıklı olan alüminyum veya daha üst düzeyde korozyona dayanıklı olan kaplamalı saclardan da imal edilebilmektedir. En yaygın olan sac köşk tasarımları arasında üç bölmeli olanlar en yaygın olanlarıdır ve bu bölmeler metal mahfazalı olduğu için trafo bölümü, OG bölümü ve AG pano bölümlerinden oluşmaktadır.

Sac köşkler dizaynında gaz yalıtımlı olan hücreler özellikle beraber kullanıldığında ağırlık ve boyut açısından avantaj sağlar. Fakat modüler olan yapısından dolayı çok farklı ihtiyaçları karşılayacak olan boyutlarda dizayn ve imalatı kolay şekilde yapılabilmektedir. Sac köşkler ebat durumuna göre kurulu bir vaziyette araç üzerinde sevk edilebileceği gibi kurulu bir vaziyette de araca sığmayacak olan sac trafo merkezleri de demonte edilecek şekilse sevk edilir. Bu nedenle saha ortamında montajının daha kolay şekilde yapılma imkânı sağlar.

Sac Köşk Avantajları

Sac köşk avantajları bakıldığında bunlardan biri ihtiyaçlarınıza en uygun çözümleri sağlamasıdır. Bunun dışında özellikle beton köşk ile karşılaştırıldığı zaman daha hafif bir üründür nakliye ile montaj sırasında kolaylıklar sağlar, içerisinde kullanılacak olan elemanlara uygun olarak tasarlanır bu nedenle çok geniş ölçü yelpazesinde imal edilebilmektedir.

Müşteri istekleri doğrultusunda izolasyon yapılabilir ve özellikle RMU’lu trafo merkezlerinde ağırlık ve boyut olarak büyük bir avantaj sağladığı için tercih nedeni olabilirler. Isı yalıtımı, hava koşullarına karşı dayanıklı olması, ağırlık ve boyutlarına göre değişim göstermesi gibi durumlardan dolayı sac malzemesi, beton köşk çeşitlerine göre daha avantajlı olabilmektedir.

Sac Köşk Nerelerde Kullanılır?

Sac köşk nerelerde kullanılır için OG dağıtım merkezleri, OG / AG transformatör merkezleri ve aynı zamanda kompakt tip OG / AG transformatör istasyonlarında güvenle kullanılabilir. Sac köşkler, modüler yapılarından dolayı ve prefabrik özelliği sayesinde büyük merkezler tesis edilebilmektedir. Sac malzemesi, hava olaylarından etkilenmeme özelliğine sahiptir bu nedenle trafo olarak geniş bir kullanımı yer alıyor.

Sac köşklerin imalatı sırasında havalandırma temini için gerekli olan yerlere havalandırma panjurları konulabilir. Müşteri ihtiyaçlarına göre ölçüleri planlanarak kolay bir şekilde montaj edilebilir fakat montaj edilmeden önce sahada beton temel hazırlığı yapılması gerekir. Beton trafo köşklerine göre daha avantajlıdır, kolay şekilde taşınabilir.

Saç Köşk Yapısal Malzemeleri

Sac köşk boyasında elektrostatik toz boya kullanılır ve boyutları da 2 metreden 40 metreye kadar olabilmektedir. Tüm sac köşkleri tamamen galvanizli sac kullanılarak imal edilmektedir. Hafif ürünlerdir ve istenilen boyutlarda imal edilebilmektedir.

Sac köşkün yapısal malzemeleri temelinde sac bulunur. Birçok endüstri ve sanayi alanında büyük fabrikalar, işletme ve atölyeler tarafından kullanılan sac özellikle hammadde olarak kullanılır. Saclar hem yapısal hem de işlevli özellikte olarak birçok avantaj sağlar bunlar, paslanmaz olması, demir olmasıdır. Bu nedenle dış ortamlarda kullanıldığında uzun süreli kullanım sağlar.

Sac Köşk Fiyatları

Sac köşkler yüksek tolerasyona sahiptir yani korozyon direncine ihtiyaç duyulan her yerde kullanılabilir. Sonuç olarak son derece dayanıklı ve malzemelerden üretildiği için beton köşklere göre daha uygun fiyatlı olduğu için tercih edilebilmektedir. Sac köşk fiyatları ise tamamen projeye göre değişebilmektedir. Bu nedenle en doğru fiyat bilgisi için ulaşarak ihtiyaç duyduğunuz sac köşk konusunda bilgi alabilir, avantajları öğrenebilirsiniz. Bunun dışında köşk boyutu arttıkça sistem maliyeti artabilmektedir bu nedenle ihtiyaç duyduğunuz köşk boyutu, ihtiyaçlarınız gibi durumlar konusunda danışmanız gerekir.