Haberler

Trafo Köşkü Nedir?

Trafo köşkü nedir? bakıldığı zaman elektrik kesim hatlarının ve elektrikli cihazların vazgeçilmez koruma köşkleridir. Trafolar, elektrik sistemlerinde gerilimin kontrol edilmesi işlemini sağlar ve teknik olarak bakıldığı zaman trafo, elektrik enerjisinin elektromanyetik indüksiyon yöntemi ile birlikte alçaltılması veya yükseltilmesi amacıyla kullanılan elektrik sistemi ögesidir.

Trafo köşkü elektrik devresinde yüksek gerilimin düşürülmesi gereken veya gerilimin yükseltilmesi için kullanılan bir kısımdır. Trafoların kullanım amacı oldukça geniştir ve trafoların kullanıldıkları yere göre farklı çeşitleri yer almaktadır.

Trafo Köşkü Ne İşe Yarar?

Trafo köşkü ne işe yarar konusunda bu köşkler genel olarak elektriğin olduğu her yerde gerekir. Trafoların kullanım alanları oldukça geniştir ve kullanıldıkları alanlara göre üretim şekli ve cinsi farklı olan trafo çeşitleri bulunur. Evlere gelen olan elektriklerin ana dağıtım hatları trafolardır ve elektrik, ana dağıtım hatlarından sonra düşülerek trafolar ile evlere verilir. Bunun için her mahallede trafo merkezleri bulunur. Trafo köşkü adı verilen bu yapılar birçok malzemeden üretilir ve yapıların içindeki trafolara gelen yüksek gerilimli elektrik enerjisi düşürücü trafolar yardımıyla evlerde kullanılabilen değerlere indirgenir.

Burada kullanıla trafolara düşürücü trafo adı verilir. Bunun dışında trafonun ne işe yaradığı konusunda da elektrikli cihazların, şarj aletlerin ve elektrik cihazların içerisinde de kullanılabilmektedir. Trafolar elektriğin bir yerden farklı bir yere taşınması durumunda elektrik hatlarının mesafesindeki uzunluktan dolayı düşmüş olan gerilimlerin belirli noktalarda yükseltilere son kullanıcıya ulaştırılmasını sağlar ve bu amaçla kullanılan trafolar ise yükseltici trafo adı verilmektedir.

Trafoların Kullanım Alanları Nelerdir?

Trafoların kullanım alanları nelerdir için neredeyse tüm elektrik olan yerlerde kullanılsa da trafo veya transformatör olarak adlandırılan bu cihazlar doğru akım verilen DC devlerinde kullanılmazlar. Trafo çeşitleri evlerde kullanılan ve adına alternatif akım adı verilen AC devrelerde kullanılırlar. Gerilimin alçak veya yüksek olarak dönüştürülmesi gereken yerlerde kullanıldığı amaçlara göre de farklı şekilde adlandırılırlar bu cihazlar şu şekilde özetlenebilir,

  • Ölçüm trafoları, gerilimin yüksek olduğu elektrik devrelerinde ölçü cihazının bağlanarak şebeke gerilim, güç ölçümü, akım gibi ölçülerin yapılabilmesini sağlamak için kullanılır ve trafo köşkü gibi yüksek gerilim alanlarında kullanılır.
  • Yükselici trafolarda iriş gerilimleri düşük olmasına rağmen çıkış gerilimleri daha yüksek görülür. Elektrik hatlarında gerilim düşümlerinin yaşandığı noktalarda kullanılırlar fakat daha kompakt tasarımlı olanlar ise TV içinde kullanılır.
  • Yalıtım trafolarının amacı, gerilim dönüştürmenin dışında iki farklı elektrik devresinin arasında yalıtım sağlanması amacıyla kullanılmaktadır.
  • Yapısı küçük fakat yüksek verimlilikle çalışan oto transformatör, genellikle şart aletleri ve elektronik cihazların içerisinde kullanılır.

Trafo Çalışma Prensibi Nedir?

Trafo çalışma prensibi nedir konusunda trafolar elektrik iletimini, elektromanyetik indüksiyon yöntemi ile sağlayan araçlar olmaktadır. Trafolar nüve adı verilen ev genellikle kare sac plakaların üst üste preslenmesi ile oluşan bir yapı üzerindeki iki farklı bobinin sarılması ile oluşturulur. Aralarında elektriksel bir bağlantı olmayan bu bobinlerin birine giriş sargısı yani primer diğerine ise sekonder yani çıkış sargısı adı verilir. Giriş sargısına, elektrik enerjisi verildiği zaman çıkış sargısından trafonun çeşidine göre bir gerilim elde edilir.

Aralarında bir elektriksel bağlantı bulunmayan bu bobinler içerisinden elektrik enerjisi geçtiğinde güve üzerinde bir manyetik adım oluştururlar. Oluşan manyetik akımın nüve üzerinden iletilmesi sonucu çıkış sargısından gerilim elde edilmektedir.

Çalışma Yerlerine Göre Trafolar Nedir?

Çalışma yerlerine göre trafoların ortak özelliği, elektrik enerjisinin olduğu her yerde bulunmalarıdır. Bundan dolayı da kullanım yerlerinin birden fazla adı bulunur. Trafolar sıcak ve soğuk hava şartlar, basınç altında çalışma ve su altında çalışma koşulları göz önünde bulundurularak imal edilirler. Bu trafolar yer altı tipi, su altı tipi veya iç mekân tipi olarak adlandırılır. İç mekân tipi trafolar trafo köşkü gibi yerlerde kullanılan trafolardır.

Trafo Köşkü Fiyatları

Trafo köşkü fiyatları bakıldığı zaman genel olarak çeşidi ve büyüklük durumuna göre fiyatlandırılır ve piyasada istenilen özelliklere göre trafo bulmak mümkündür. Daha büyük ihtiyaçlar içinde üretilen trafolarda fiyatlandırmalar proje bazlı olarak yapılır. Yani genel olarak elektrik köşk fiyatları, kullanılan yalıtım malzemelerine, büyüklük, projenin yapı durumu gibi çeşitli durumlara göre değişebilir bu nedenle detaylı fiyat bilgisi için görüşmeniz gerekir.

Trafo Köşkü Kurulum ve Montajı

Trafo köşkü kurulum ve montajı bakıldığı zaman trafolar direk tipi trafo olarak 400Kva kadar kullanılabilir fakat beton köşk tipi trafo merkezleri 400kVA den büyük güçleri alçak gerilim kademesine düşürerek besleme amacıyla orta gerilimi alçak gerilimden enerji dağıtımı için trafo merkezi olarak kurulur. Alçak gerilimden veya orta gerilimden ölçmek için sayaç kullanılarak dizayn edilir. Trafo köşkü kurulum ve montajı için,

  • Yeni trafo tesisi veya güç arttırımı için ilk aşamada ihtiyaç olan gücü hesaplayarak trafo gücüne karar verilir ve gerekli olan belgeler hazırlanarak ilgili kuruma verilir.
  • Trafo ve diğer ekipmanların kapalı bir alan içinde bulunması, gerilim malzemelerin insan ve canlı temasını engeller. Hava şartına bağlı olmadan gerekli kontroller yapılır.
  • Trafolarda hava şartlarına bağlı olarak elektrik kesintileri en az düzeyde olur. Şehir içerisindeki trafo merkezleri hava hattı ve ayrıca yeraltı kabloları ile dağıtım yapabilme olanağı vardır.
  • Kabloların ve diğer malzemelerin uygun derinlikte ve yönetmenliklerine göre döşenmesi, ek muaflarının ve kablo başlıklarının yapılma uygulamaları, topraklama ve daha birçok önemli montaj, kurulum yapılır.
  • Trafo köşkü temeli bakıldığı zaman montaj yapılacak olanda hata varsa bu kısımlar düzeltilir ve trafo köşkü standardına uygun şekilde imal edilirler.

Trafo Köşkü Tasarımı Nasıl Yapılır?

Trafo köşkü tasarımı özel malzemeler ile birlikte titiz çalışmalar ve teknik performansı müşteri istek ve beklentilerine göre hazırlanır. Trafo köşkü tasarımlarında sert hava koşullarına özel şekilde tasarlanır ve böylece elektrik devrelerine zarar gelmeden uzun süreli kullanım sağlar. Trafo köşklerinde kullanılan kaplama malzemeleri su ve nemin dışarıdan içeriye geçmesini engellediği gibi uygulandığı yüzeyin nefes almasını sağlar.

Böylece atmosferik kötü hava şartlarına ve aşınmaya karşı dirençli olan bu kaplama malzemesinin üzerinde çatılarda ve tüm cephesinde yağmur suların içeriye girme isteğini engeller. Trafo köşkü tasarımı sırasında özellikle taşıma kolaylığı, fabrika ortamında yapılan testler, iç ark arızasında maksimum operatör güvenliği, kolay kurulum bulunmaktadır.

Trafo Köşkü Ölçüleri

Trafo köşkü ölçüleri tamamen isteğe bağlı şekilde dizayn edilir. Genellikle monoblok beton köşkler maksimum olarak 2,5 x 7,5 metre ebatlarında ve 3,55 yüksekliğinde imal edilir. Bu ebattan daha büyük bir dağıtım veya trafo merkezine ihtiyaç duyulduğu zaman bu beton köşkler yerine prefabrik beton köşklere ihtiyaç duyulmaktadır. Örnek olarak 7,5 metre uzunluğundaki bir monoblok beton köşk yerine kullanıldığında maksimum 7 adet 36kV gerilim seviyesinde kesicili hücre tesis edilebilir. Bu sayıdan daha fazla giriş ve çıkış hücresine ihtiyaç duyulduğu zaman monoblok beton köşk yerine prefabrik beton köşk kullanılmaktadır. Beton köşk ölçülerinde çeşitli donanımlar kullanılmaktadır ve temel kirişi yan duvarlar ve çatı arasında bulunan özel kilitlemeler ile sağlam ve dayanıklı bir yapı oluşturulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.